Mávrhy a realizace interiérů

Aktuality

Salone del Mobile, Miláno 2013

Salone del Mobile, Miláno 2013

Na milánském výstavišti Rho proběhl začátkem dubna veletrh, který každoročně představuje to nejlepší ze světového designu nábytku. Zároveň s tím proběhly další neméně zajímavé expozice po celém Miláně.

Ať už se pohybujete ve světě designu či nikoli toto je něco co Vás dostane Mrkající

 

Z výstaviště:

Už při vstupu do první haly výstaviště vše působilo klidně a měkce. Bílá a černá se téměř vytratily – vévodily barvy jemné a teplé .. odstíny šedé, béžové a šedohnědé tvořily základ barevným akcentům - tlumenější modrá/tyrkysová, červená, žlutá...

Snad všude bylo slyšet, že nejdůležitější je kvalita. Nejen ve smyslu použitých materiálů, ale také jejich zpracováním a důrazem na detail.

Pohodlí patřilo mezi významné atributy předváděného zboží. Ubylo těžkých a studených materiálů (kov, sklo). Lesky zůstaly, ale změnilo se jejich množství a použití v kombinaci s ostatními materiály.

Občas jsem si říkala, že se zlehka vracejí 50. a 60.léta … ale bylo to zejména díky subtilnějšímu pojetí, použitými materiály a některým konstrukcím nábytku. Italové využívají především tenké, odolné materiály spolu s náběhovými hranami – čímž dodávají nábytku jemný a odlehčený výraz. U zahraničního – tedy zejména východních výrobců vévodí spíše dokonalé zpracování a kombinace materiálů.  

Velká většina nábytku byla upevněna na stěnách, čímž vše celkově působilo velmi lehce.

Dřevo zůstává – jen se pozměnil jeho výraz. Často bylo využito jako přiznaný konstrukční prvek v jeho jemném a dokonalém provedení, nebo surovým způsobem dekoroval předváděné interiéry, což souvisí s přírodními dekoracemi a zelenými květinami, které vládly ve většině expozic.

 

Potěšil mne stánek české značky TON – představil dvě novinky série Tram (tramvajová židle) a Moritz (pružinové polstrování), které přesně zapadaly do hlavních trendů letošního veletrhu.

 

Závěrem by se dalo říci, že byl k vidění elegantní minimalismus, zakládající si na kvalitních a příjemných materiálech podpořený důsledným zpracováním spolu s technickými vymoženostmi. V barvách zapomeňte na výrazné pastelové barvy, teď vládne šedohnědá podpořená dalšími tlumenějšími barvami.

Zpět