Mávrhy a realizace interiérů

Aktuality

DESIGNBLOK 2012

DESIGNBLOK 2012

Prague Design and Fashion Week proběhl v týdnu 1.—7. 10. 2012

Designblok tento rok počtrnácté obsadil butiky, galerie, showroomy, ale také paláce a kostely v historickém centru Prahy. Hlavní výstavní prostory v centru metropole, Šporkovský palác, Clam-Gallasův palác a Kafkův dům byly od prvního dne plné návštěvníků. Jeho pořadatelé připravili neuvěřitelných 145 akcí, na nichž prezentovali své práce přední čeští i světoví designéři.

Z mého pohledu největší hvězdou byla španělská architektka a designérka žijící v Miláně Patricia Urquiolová a švédské Note Design Studio.

Lze bez nadsázky říci, že týden designu v Praze je svátkem dobrého vkusu a kreativity ve službách užitného umění.

Zaujal mne titulek: “Nejde o peníze, ale o návod” a plně s ním souhlasím …

Není od věci Designblok navštívit, pokud Vám peněženka dovolí obětovat dvě stě padesát korun. Na řadu prezentovaných věcí asi většina návštěvníků finančně nedosáhne, ale o tom Designblok není. Designblok především inspiruje a udává směr, jakým se při výběru cenově dostupného zboží dát. A především umožňuje konfrontaci naší tvorby se světem.

Vnímání krásy, lépe řečeno estetiky, je totiž velmi subjektivní záležitost, kterou Designblok dává k diskuzi. Názory se různí a názory na nominace vítězů se různily i v porotě, která o nich rozhodovala.

Ve dvou kategoriích se objevil i kolos jménem Ikea, což je potěšující, protože nabízí design dostupný všem.

Mimochodem znakem letošního Designbloku se stal králík a jeho leitmotivem pak luxus. Ostatně dobrý design stále u nás luxusem je.

 

P. S.

Zpět